Международният проект „Тракийско минало – европейско бъдеще” по европейска програма „Младежта в действие” бе осъществен от сдружение „Надежда – ЦРД”, а ръководител на археологическите проучвания бе проф. Диана Гергова. Той бе свързан с разкопките в историко-археологически резерват „Сборяново” от 14 август до 14 септември 2012 г.
В инициативата участваха представители на България, Армения, Азербайджан, Турция, Румъния, Беларус, Италия, Полша и Япония.
През първите дни на проекта доброволците се включиха в довършителните работи по рядък тип гробница в източния некропол на резервата, която беше приведена във вид за посетители и отвори врати за туристи.
Екипът разчисти и известната Омуртагова могила и я подготви за продължаване на проучванията по нея. Един от румънските доброволци, студентът по архитектура Александру Греченюк, изготви презентация с триизмерна реконструкция на оригиналния вид на гробницата.
Разчистено беше и болярско имение от периода на Първото българско царство, намиращо се в местността Бювен касаба.
Работата през първата седмица беше съпроводена с лекции и презентации, които подробно запознаха участниците с историята и богатото наследство на траките. Бяха посетени най-важните за археологическия резерват обекти, сред които Тракийската царска гробница, която е паметник на ЮНЕСКО и светилището Демир баба теке.
Проектът доби и еко измерение, тъй като доброволците почистиха изключително замърсената поляна зад археологическата база на „Сборяново”, на която често се състоят празници и ритуали. Част от местните жители пожелаха да помогнат и се включиха в разчистването.
По-късно участниците бяха поканени на празненство, организирано в Свещари по случай Шекер Байрам.
Състоя се и откриването на проекта, на което присъстваше целият екип и много други гости, сред които представители на местната власт и гости от Румъния. Облечените като траки български и румънски участници изнесоха рецитал с археологическите стихове на поетесата Лилия Райчева, разказаха за облеклото на гетите, а вокална група „Ахинора” изпълни красиви български народни песни.Бе отбелязана е 30 годишнината от започването на системното проучване в Сборяново.
Беше проведена и първата от двете учебни екскурзии, свързани с важни исторически места. Доброволците посетиха римския град Абритус, Ивановските скални манастири и аристократичния град Русе. Представителите на Румъния споделиха, че посещението на дунавския град е било особено интересно за тях, не само заради красивата архитектура, но и защото имаха възможността да видят страната си от другия бряг.
След завръщането от екскурзията започнаха проучванията на могила 21, която се намира в западния некропол на резервата. Тя беше обектът, върху който се съсредоточи основно работата на доброволците. Гробницата е била разбивана два пъти от иманяри, но очакванията на екипа, че ще проведе единствено спасителни разкопки, бяха опровергани. Чудесна изненада се оказа фактът, че има непокътната от иманярите част, в която бяха открити ценни предмети – фрагменти от сребърен накит с медальони с женски лица, бронзови фибули, железни оръжия, култови предмети и битова керамика.
Бе проведена още една учебна екскурзия, която включваше посещение на Мадарския конник, археологическия музей във Варна, Несебър и Созопол, близо до който доброволците прекараха две вечери на палатки, съпроводени с песни и танци около огъня на плажа. Особено очарован от българското Черноморие остана участникът от Беларус Владимир Каральонък, който сподели, че дълги години е чакал да го види и със сигурност би искал да се върне отново, а защо не и един ден да живее край морето в България.
По време на проекта участниците рисуваха и реставрираха находки, а представителката на Армения Мариам Ериян изготви възстановка на мъжки тракийски костюм.
В рамките на две седмици през ден се състояха вечери на културите. Участниците приготвяха традиционна вечеря, изнасяха презентация, свързана с историята и културата им и запознаваха останалите с интересен филм от страната им.
В резултат на проекта не само беше свършена много полезна за археологическия резерват работа, но доброволците успяха да се запознаят с различните лица на България, да я заобичат и най-важното – да намерят приятели за цял живот.
За осъществяването на проекта сдружение „Надежда – ЦРД” получи наградата „Добра практика 2012” в областта на доброволчеството, давана от Националния център „Европейски младежки програми и инициативи”, който управлява европейската програма „Младежта в действие”.
Трима студенти – доброволци от Япония, изпратени от Фондацията за културно сътрудничество, ръководена от известната японска общественичка Й. Хамада, увеличиха доброволческия отряд. Заминаха си с много книги за историята на България и с обещанието отново да се върнат.
Като доброволци към проучванията се включиха и студенти от университетите в Кембридж и Шефилд.